حضور چشمگير مركز رشد فناوري گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) در سومين نمايشگاه ملي گياهان دارويي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب سنتي با شعار اقدام و عمل دانش بنيان پيشران اقتصاد مقاومتي
 

مركز رشد فناوري گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) به عنوان تنها مركز رشد فناوري گياهان دارويي با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در دانشگاه هاي آزاد اسلامي كشور با عرضه بيش از 20 محصول فناور و دانش بنيان در سومين جشنواره و نمايشگاه گياهان دارويي كه با شعار اقدام و عمل دانش بنيان پيشران اقتصاد مقاومتي از تاريخ 15 لغايت 18 شهريور ماه در محل مصلي حضرت امام (ره) تهران برگزار گرديد، شركت داشت. همچنين شركت هاي فناور و دانش بنيان مسقر در مركز رشد فناوري با حضور در چهار غرفه مستقل به عرضه محصولات خود پرداختند. از جمله محصولات عرضه شده در اين نمايشگاه كه توسط شركت ها و واحد هاي فناور مركز رشد فناوري گياهان دارويي و طب سنتي توليد گرديده است مي توان به چاشني هاي موثر بر افزايش سلامت قلب، چاشني هاي موثر برتقويت سيستم ايمني، مكمل غذايي اسيدهاي چرب ضروري، سالاد رژيمي جايگزين غذا غني شده با گياهان دارويي، كرم مرطوب كننده گياهي، پودر گياهي آرامش بخش، عرق جلوگيري از نفخ و ورم معده، پماد ضد درد، پماد آنتي هموروئيد، پودر ضد اسهال، پودر ضد گاستريت، پودر ضد ديابت، محلول خوراكي پيشگيري از سرماخوردگي، مكمل طيور جايگزين آنتي بيوتيك، شيرني فراسودمند، گز بدون قند، دم نوش هاي گياهي اشاره نمود. 

مراسم افتتاحيه نمايشگاه با حضور معاون علمي و فناوري رياست جمهوري و وزير جهادكشاورزي و مراسم اختتاميه نيز با حضور ريس سازمان محيط زيست برگزار گرديد. همچنين در طي برگزاري جشنواره وزير امور خارجه، وزير كشور و ديگر مسئولين كشوري از نمايشگاه بازديد به عمل آوردند. از اهداف اصلي برگزاري «جشنواره ملي گياهان دارويي، فرآورده‌هاي طبيعي و طب سنتي» مي‌توان به ايجاد زمينه‌هاي ظهور، خلاقيت و توانايي‌هاي بالقوه دانش‌آموزان، جوانان و ارائه دستاوردهاي پژوهشي و فناوري آينده‌سازان ايران اسلامي، ارتقاي سطح دانش عمومي در زمينه صيانت و حفاظت از ذخاير موجود در اكوسيستم‌هاي طبيعي در حوزه گياهان دارويي، تسهيل فرآيند تجاري‌‌سازي و انتقال فناوري در حوزه داروهاي گياهي و گياهان دارويي، فراهم كردن شرايط مناسب براي سرمايه‌گذاران و بازرگانان داخلي و خارجي و معرفي محصولات نوين توليدي و استاندارد جهت مصارف داخل كشور و صادرات و برخي موارد ديگر اشاره كرد. موضوعات و محورهاي اين جشنواره نيز شامل محصولات و فرآورده‌هاي طبيعي فناوري هاي دانش بنيان جديد و نو‌آورانه، داروهاي طبيعي بيماريهاي خاص، گياهان دارويي و فرآورده‌هاي طبيعي در اقتصاد بدون نفت، داروهاي گياهي نوين و نوتركيب، محصولات ارگانيك، طب سنتي و حفظ الصحه، تجارت و صادرات محصولات و كالاهاي دانش‌بنيان، آموزش، فرهنگ‌سازي و دانش بومي، حفظ ذخاير ژنتيكي و تنوع زيستي، اشتغال‌زايي و كارآفريني، اهلي‌سازي و تكثير خارج از عرصه گياهان دارويي استراتژيك و پرمصرف، محصولات و لوازم بهداشتي و آرايشي طبيعي، ايجاد و گسترش كسب و كارهاي نوپا مي باشد. از بخش هاي اين نمايشگاه مي توان به فن‌بازار تخصصي، نمايشگاه جشنواره، كارگاه‌هاي آموزشي و تخصصي بخش سلامت‌كده‌ها، فستيوال دانش‌آموزي و جايزه برترينهاي دانش‌آموزي اشره نمود. لازم به ذكر است در حال حاضر سطح زير كشت گياهان دارويي در كشورهاي چين، امريكا و كانادا از 393 هزار هكتار در سال 1970، به سه ميليون و دويست هزار هكتار در سال 2016 رسيده است و ارزش اقتصادي گياهان دارويي در كشورهاي پيشرفته از 355 ميليون دلار در سال 1976، به 132 ميليون دلار در سال 2015 رسيده است.  بر اساس آمارهاي جهاني گردش گياهان دارويي در صنايع داروسازي با استفاده از تركيبات با منشا گياهي 35 ميليارد دلار و در صنعت عطرسازي 48 ميليارد دلار برآورد شده است. همچنين گردش مالي گياهان دارويي را در صنعت توليد داروهاي مكمل 16 ميليارد دلار، علوم و فنون بهداشتي 12 ميليارد دلار، شيرين‌كننده‌هاي طبيعي 8,5 ميليارد دلار و صنعت توليد دمنوش‌ها 7 ميليارد دلار در جهان مي باشد. ايران از 13 اقليم شناخته شده در دنيا، داراي 11 اقليم است و همچنين 8 هزار گونه گياهي در كشور وجود دارد كه از اين تعداد 1730 گونه انحصاري و منحصر به سرزمين ايران است.

 

 
 
مرکز رشد گیاهان دارویی و طب سنتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
Powered by DorsaPortal